Dieta

Perymetria – na czym polega komputerowe badanie pola widzenia?

Perymetria

Nowoczesne technologie znacznie ułatwiły wykonywanie badań okulistycznych oraz stawianie diagnozy. Jednym z urządzeń, które podwyższyło standardy opieki nad pacjentem, jest perymetr. Zaawansowana maszyna pozwala w precyzyjny sposób ocenić pole widzenia — czy wiesz, jak wygląda i na czym polega perymetria komputerowa?

Perymetria — przygotowanie do zabiegu

Perymetr jest niezwykle precyzyjnym urządzeniem, które umożliwia przeprowadzenie bezbolesnego i nieinwazyjnego badania. Pacjenci z reguły nie muszą specjalnie przygotowywać się perymetrii komputerowej, jednak przed jej rozpoczęciem specjalista powinien opisać przebieg całej procedury, aby osoba zasiadająca przed półkolistą czaszą czuła się komfortowo. Samo badanie polega na stałej współpracy na linii okulista-pacjent, dlatego warto stawić się na wizytę, będąc wypoczętym i zrelaksowanym. W niektórych przypadkach konieczne będzie zabranie ze sobą okularów. Przed rozpoczęciem procedury lekarz ocenia ostrość wzroku — jeśli okaże się zbyt słaba, to do badania należy przystąpić w szkłach korekcyjnych. Perymetria komputerowa trwa około 10 minut. Wymaga ona dobrej komunikacji pomiędzy pacjentem a lekarzem, dlatego rzadko jest przeprowadzana u dzieci i osób starszych, które miewają problemy z koncentracją.

Jak wygląda badanie perymetrem?

Pacjent siada przy urządzeniu, a jego podbródek oraz czoło powinny spoczywać na specjalnych podpórkach, w które jest wyposażony każdy perymetr. Badanie każdorazowo dotyczy tylko jednego oka – w tym czasie drugie powinno być zamknięte lub zasłonięte. Zadaniem osoby zasiadającej przy perymetrze jest wypatrywanie świetlnych punktów — za każdym razem, gdy zauważy ona impuls, musi o tym poinformować poprzez wciśnięcie przycisku. W trakcie badania światło przemieszcza się w wielu płaszczyznach południkowych. Istnieją dwa rodzaje analiz, do których wykorzystywany jest perymetr – w formie statycznej punkty świetlne pojawiają się i znikają, a w formie kinetycznej obraz przemieszcza się obrębie ekranu. Wynik badania jest prezentowany w formie graficznej, a symbole i kolory precyzyjnie opisują zakres ewentualnych ubytków widzenia.

Główne wskazania do przeprowadzenia perymetrii

Perymetr bardzo często jest wykorzystywany w celu diagnozowania i monitorowania jaskry, jednak ogólna ocena zakresu widzianej przestrzeni jest równie przydatna w rozpoznawaniu:

  • chorób nerwu wzrokowego,

  • odwarstwienia siatkówki,

  • retinopatii barwinkowej,

  • naczyniówki,

  • chorób ośrodkowego układu nerwowego.

To badanie wykonuje się u pacjentów, którzy zgłaszają problemy z widzeniem obiektów znajdujących się przed nimi albo nie dostrzegają rzeczy zlokalizowanych po bokach. Perymetr pozwala określić rodzaj występujących zaburzeń widzenia. Znając charakter ubytku, okulista może wskazać, gdzie dokładnie jest zlokalizowana patologia obejmująca okolice nerwu wzrokowego.

Materiał zewnętrzny