Włosy

Jak golić się przy pomocy żyletki?

golenie się maszynką

Wielu mężczyzn traktuje golenie żyletką jako swoisty rytuał. Nic w tym dziwnego — jest to proces wymagający pewnej precyzji i… kształtujący charakter. Nie można też zapominać, że jest to metoda znacznie skuteczniejsza niż używanie standardowych golarek. I właśnie dlatego spróbujemy ją w poniższym artykule opisać.

Przewaga golenia tradycyjnego nad nowoczesnymi maszynkami

Nowoczesne maszynki z ruchomymi głowicami znacznie upraszczają proces golenia. Faktycznie, usuwanie włosków w ten sposób trwa krócej i jest obarczone mniejszym ryzykiem zacięcia. Czy jednak ta metoda pozwala uzyskać satysfakcjonujący efekt? Otóż niekoniecznie. Używanie żyletki do golenia to przede wszystkim:

  • większa precyzja przy usuwaniu zarostu,

  • gładsza skóra,
  • tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Rytuał golenia za pomocą żyletki składa się z kilku etapów. Umiejętne „przejście” każdego z nich to gwarancja gładkiej, ale też idealnie wypielęgnowanej skóry. Nie zapominajmy, że używanie żyletki do golenia wiąże się też z umiejętnym nawilżeniem i odżywieniem skóry, która odpłaci się nam pięknym wyglądem.

Etapy golenia przy pomocy żyletki — krótki przewodnik

Przygotowanie skóry

Przed rozpoczęciem golenia skóra powinna zostać zwilżona ciepłą wodą. Następnie należy – przy użyciu pędzla – spienić mydło lub krem do golenia. Można to z łatwością zrobić w niewielkim naczyniu lub miseczce. Mieszaninę należy umieścić na skórze i pozostawić na minutę lub dwie. Podczas aplikacji można delikatnie masować skórę twarzy.

Golenie — krótki poradnik

Używanie żyletki do golenia tylko pozornie jest skomplikowane. Należy pamiętać o tym, aby prowadzić ją pod kątem 30 stopni względem powierzchni skóry twarzy. Co ważne, nie należy wtedy używać siły, gdyż może to doprowadzić do zacięcia. Osoby, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z tą techniką, powinny golić się z włosem. Podczas golenia należy pamiętać o korzystaniu z obydwu stron maszynki, a także o regularnym płukaniu głowicy wraz z żyletką. Trzeba też pamiętać o niedoskonałościach anatomicznych twarzy, na których łatwo doprowadzić do zranienia.

Pielęgnacja po goleniu

Po zakończeniu golenia należy szybko spłukać resztki kremu lub mydła. Jeśli pojawiły się zacięcia (a u osób początkujących są one raczej gwarantowane) warto pomóc sobie ałunem w sztyfcie. Należy go przyłożyć do zranienia i przytrzymać przez około 20 sekund. Dzięki niemu proces gojenia odbywać się będzie znacznie szybciej. Na koniec warto też użyć balsamu lub wody po goleniu. Warto też zwracać uwagę na ewentualne zmiany dermatologiczne.

Co z narzędziami?

Na koniec pamiętajmy o oczyszczeniu narzędzi do golenia. Nie zapominajmy też o usuwaniu zanieczyszczeń z pędzla. Można to zrobić wodą o temperaturze do 45 stopni Celsjusza, gdyż tylko taka nie uszkodzi włosia. Osadzający się na nim nadmiar wody można z łatwością strząsnąć.

Jak widać, używanie żyletki do golenia tylko pozornie wygląda na skomplikowane. Możemy jednak zapewnić, że osoby, które raz spróbowały tej sztuki, będą próbować nauczyć się jej do skutku. W końcu dobrze zgolona skóra to atrybut każdego mężczyzny.

Materiał zewnętrzny